Słowniczek pojęć związanych z łucznictwem bloczkowym

tekst w kategorii: Podstawy

– Jakie masz ATA w swoim łuku?
– 36 cali i ustawiłem go na 55-56 funtów, ale strzały zostawiłem 350-tki.
– A jaki mają FOC , 7-9%?
– 11%. A Ty już kupiłeś te wrapsy?

Taa, wszystko jasne, prawda? Łucznictwo jak każda inna dziedzina sportu czy życia ma swoją terminologię, która dla osób z zewnątrz brzmi jak inny język. Na szczęście tych pojęć nie jest aż tak dużo, a używa się ich na tyle często, że łatwo jest je przyswoić.

Poniżej jest lista pojęć, które są najważniejsze do zapamiętania. Niektóre z nich są zdecydowanie łatwiejsze do opanowania razem ze sprzętem, dlatego w odpowiednich miejscach postaram się opatrzyć je zdjęciami. Niektóre pozostaną również w oryginalnej, angielskiej wersji językowej, rzadko używa się ich po polsku lub dosłowne tłumaczenie traci urok :)


ATA – Axle to Axle

ATA to odległość mierzona pomiędzy osiami camów na ramionach, aczkolwiek niektórzy producenci mogą mierzyć to inaczej. Im mniejsze ATA tym łuk jest szybszy (myśliwskie modele), ale mniej wybaczalne. Modele tarczowe mają duże ATA, rzędu 36-40 cali.

Back Tension

Jest to rodzaj techniki oddawania strzału polegający na napinaniu mięśni pleców w trakcie celowania aż do momentu odpalenia strzału. Pomagają przy tym dedykowane spusty, ale przy odpowiedniej technice można tak strzelać z każdego spustu.

Berger Hole

Jest to otwór do którego przykręcana jest podstawka pod strzałę i jednocześnie element służący do konfiguracji łuku. Dzięki niemu ustawia się podstawkę ze strzałą tak, żeby po naciągnięciu łuku strzała zakrywała wspomniany otwór.

Brace height – wysokość cięciwy

Wysokość cięciwy do odległość od cięciwy do wklęsłej części uchwytu na majdanie łuku. Podawane w calach, największa wartość to 7 cali.

Broadhead

Jeden z rodzai grotów do strzał; używane do polowań. Najczęściej w kształcie piramidy z trzema-czterema trójkątnymi częściami, jednak są też wersje rozkładające bolce po trafieniu w cel.

Cables – Kable

Zrobione z tworzywa sztucznego są przymocowane pomiędzy camami i pracują razem z nimi podczas naciągania cięciwy.

Arrow rest – podstawka pod strzałę

Jedno z akcesoriów montowanych do majdanu łuku; służy jako punkt podparcia strzały w trakcie naciągania i strzelania. Może wyróżnić modele myśliwskie oraz tarczowe, opadające oraz typu 'blacha’.

Bow press – prasa do łuku

Jedno z najważniejszych narzędzi do majstrowania przy łuku bloczkowym. Jest to mechaniczne urządzenie do ściskania ramion łuku tak, by można było zdjąć i założyć cięciwę z kablami czy wymienić peep sight. Są różne rodzaje pras, wiele osób robi je samemu, ale trzeba posługiwać się nimi ostrożnie, gdyż można łatwo zepsuć sprzęt.

Cable slide – ślizgacz kabli

Plastikowy element na ślizgaczu do którego zapięte są kable.

Ślizgacz kabli

Może to być sztywna rurka lub elastyczne ramię którego zadaniem jest odciągnięcie kabli na bok i zsunięcie ich z linii strzału.

Arrow shelf – półka na strzałę

Półka to wycięcie / poziomy element w majdanie łuku, nad którym opiera się strzała na podstawce. W trakcie całego procesu naciągania i strzelania strzała znajduje się cały czas w osi półki, chroniąc jednocześnie rękę trzymającą majdan.

Cam

Camy to owalne lub okrągłe, metalowe dyski umieszczone na końcach ramion łuku bloczkowego. To na nich nawinięte są kable oraz cięciwa i to one przenoszą siłę ramion na siłę podczas oddawania strzału. Łuk bloczkowy może być wyposażony w system No Cam, Solo Cam, Dual Cam lub Hybrid Cam.

Łuk bloczkowy – Compound Bow

Łuk bloczkowy (bloczek) to wszystko to, o czym staram się pisać na blogu :)

Control Cable

Jeden z dwóch kabli w łuku bloczkowym, którego głównym zadaniem jest synchronizacji camów oraz regulacja długości naciągu.

D-Loop

Pętelka d-loop to kawałek specjalnego sznurka zawiązany na cięciwie. Jego głównym celem jest przypinanie do niego spustu do strzelania.

Draw Weight – siła naciągu

Siła naciągu łuku bloczkowego to wartość podawana w funtach która mówi o tym jak dużo 'ciężaru’ trzeba naciągnąć, żeby przełamać łuk do końca.

Field Point – groty typu field

Field points, often referred to as “practice tips”, are metal points, roughly the same diameter as the arrow, which are screwed in to the arrow’s insert. They are usually sold in 75, 85, 100 and 125 grain weights.

Fletchings / Vanes – pióra / lotki

Pióra lub lotki to oczywiście elementy klejone na końcach strzał w celu ustabilizowania lotu strzały. Od ich wielkości zależy prędkość strzały oraz szybkość stabilizacji lotu.

FOC

Front of Center – ciężko przetłumaczyć to nasz język, ale jest to miara wyrażona w procentach, mówiąca o balansie grotu strzały w stosunku do środka strzały.

FPS – stóp na sekundę

Feet Per Second – stóp sekundę, amerykańska miara prędkości

Grains

Amerykańska miara wagi, używana w sportach strzeleckich i łucznictwie. W naszym przypadku używana szczególnie w przypadku strzał i ich komponentów. Dla jasności – 1 gram = 15.4323584 grainów.

Grip

Grip to po miejsce chwytu na majdanie łuku bloczkowego. Wiele firm instaluje w tym miejscu wymienne gripy, żeby każdy łucznik mógł dopasować sobie materiał czy odpowiedni kąt nachylenia gripa.

IBO Speed

IBO speed of a compound bow is defined as the initial velocity, in feet per second, of a 350 grain arrow shot from a bow at a draw weight of 70 lbs with a draw length of 30 inches.

Idler Wheel

An idler wheel on a compound bow replaces the top cam on a solocam compound bow. It is round and only has contact with the bowstring and not the cables.

Insert

Insert to metalowa część, którą wkleja się z przodu strzały. Natomiast to insertu można wkręcić różne rodzaje grotów, np. broadhead lub field point.

Let Off

To jest to, co odróżnia łuk bloczkowy od pozostałych łuków. Let off to wartość wyrażona w procentacah która mówi o tym, o ile zmniejsza się siła naciągu łuku po jego naciągnięciu do końca, przełamaniu go. Dla przykładu, naciągając łuk o mocy 70 funtów z let-offem 80%, po naciągnięciu go do końca musimy utrzymać tylko 14 funtów.

Mechanical Release – spust do łuku bloczkowego

Dodatkowe mechaniczne urządzenie, któro służy do zwalniania cięciwy i oddania strzału z łuku bloczkowego. Może być nadgarstkowy, może być palcowy, jest trzymany w dłoni, którą naciąga się łuk. Zdecydowana większość z nich ma trigger do 'odpalania’ łuku, dlatego całość można porównać do broni palnej.

Nock

Nock to mały, plastikowy element, montowany na końcu strzały do którego zapina się cięciwę do strzały.  Może być instalowany w środku strzały lub nakładany na metalowy trzpień, pin.

Nocking Point

Jest to punkt na cięciwie do którego za każdym razem zapinana jest strzała.

Paper Tuning

Test kartki papieru to metoda, w której łucznik strzela z bliskiej odległości do maty strzałą przez kartkę papieru i obserwując przestrzelinę sprawdza i ocenia czy wszystko jest dobrze ustawiona – czy podstawka jest w linii prostej w stosunku do cięciwy, czy nie jest za wysoko lub za nisko. Nie jest to idealna metoda oceny, ale bardzo dobra na początkowe ustawienie, które weryfikuje się na dalszych odległościach.

Peep Sight

Peep sight to mały okrąg, przeziernik, montowany na cięciwy łuku bloczkowego. Montuje się go pomiędzy włóknami cięciwy, a po naciągnięciu łuku jest to element przez który łucznik patrzy w stronę celownika. Tworzy to swego rodzaju tunel lub lunetę, podobnie jak w lunecie na broni palnej. Dzięki temu łucznik ma zawsze stały punkt zakotwiczenia i uzyskuje większą powtarzalność strzelania. Są też wersje ze szkłami w środku dzięki którym można wyostrzyć obraz w celowniku w przypadku wady wzroku.

 

Riser – majdan

Majdan to środkowa, aluminiowa część łuku bloczkowego.

 

Stabilizator

Stabilizatory to dodatkowe akcesorium przykręcane do majdanu łuku. Najczęściej wykonane z carbonu o długości 26-32 cali. Jego zadaniem jest ustabilizowanie łuku w trakcie celowania dzięki możliwości przykręcenia dodatkowych ciężarów na końcach stabilizatora centralnego czy bocznych oraz pochłonienie drgań po wystrzeleniu strzały.

 

Yoke

Yoke to górna część kabla kontrolnego, rozdwojona i uformowana w kształt litery „Y” i zaczepiona o górną część ramiona na końcach osi.

 

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Tru-Ball Avalon Fuse Bear Archery Specialty Archery AAE Cavalier Sure-Loc
Do góry
Zamknij