3… 2… 1.. rozgrzewka!

tekst w kategorii: Porady

Niektórym może się wydawać, że strzelanie z łuku to nie jest wymagająca czynność fizyczna – stoisz, naciągasz jakieś sznurki i pach – strzała leci. A jednak, jak przed każdymi ćwiczeniami fizycznymi, przyda się kilka minut rozgrzewki. Pytanie tylko, jak ją prawidłowo przeprowadzić? Dzisiaj z pomocą przyjdzie Naomi Folkard z Wielkiej Brytanii, która pokaże Ci jak wygląda jej rozgrzewka przed treningiem.

Dwa słowa wstępu – Światowa Federacja Łucznicza (World Archery – WA – worldarchery.org) ma swój kanał na Youtubie, gdzie zamieszczają bardzo dużo dobrych materiałów. Oprócz relacji na żywo z zawodów Pucharu Świata (świetna jakość, bardzo dobry komentarz – naprawdę warto podpatrzeć jak strzelają najlepsi) mają trochę klipów z poradami na początkujących.

Jednym z nich jest film z Naomi Folkard, brązową medalistką Mistrzostw Świata i dwukrotną wicemistrzynią Europy w łucznictwie klasycznym.

Po przeprowadzeniu takiej rozgrzewki, zanim przejdziesz na swój dystans, warto postrzelać na 5-10 metrach, przynajmniej 5-6 serii. Strzelanie ‚na zimno’ od razu na swoim dystansie może się źle skończyć – brak skupienia, nerwy, dekoncentracja, a nawet kontuzja. W końcu większość z nas naciąga 50-60 funtowe łuki po 150-200 razy na treningu. Biorąc pod uwagę, że pracują wtedy mięśnie których nie używamy tak intensywnie na co dzień (szczególnie barki i plecy), kolejny poranek może być ciężki.

Własny przykład – od kwietnia trenuję praktycznie 5-6 razy w tygodniu. W lipcu pojechałem na wakacje, nie strzelałem 15 dni. Po pierwszym treningu po powrocie dostałem takiego bólu w prawym barku, że nie mogłem podnieść ręki przez prawie tydzień. Oczywiście rozgrzałem się, nie przeciążałem się, ale dwutygodniowa przerwa mogła kosztować mnie cały pozostały sezon.

Pamiętaj: przed każdymi ćwiczeniami czy aktywnością fizyczną warto się rozgrzać! Poświęć 10 minut na swoje mięśnie i stawy, żebyś nie musiał poświęcać swojego zdrowia na wizyty u lekarzy.

Jeśli masz własny sposób na rozgrzewkę – to świetnie! Warto go porównać z innymi, dobrać takie ćwiczenia, które dają najlepsze efekty, ale jednocześnie nie zmęczą Cię za bardzo przed właściwym strzelaniem

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Łuk bloczkowy Bear Wild
Łuk bloczkowy Bear Wild
999 zł 1299 zł
Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

AAE Cavalier Saunders Spot-Hogg Specialty Archery Tru-Fire Sure-Loc Win&Win
Do góry
Zamknij