Historia łucznictwa jest stara jak świat – dosłownie i w przenośni. Przez setki lat łuk był podstawowym narzędziem polowań i walk, aż do XVI wieku, kiedy to rozkwitła broń palna. Nie spowodowało to, że łuki zniknęły z powierzchni ziemi, zmieniła się po prostu tylko ich rola i przeznaczenie. Sprawdź jakie rodzaje łuków są obecnie dostępne w sprzedaży.
Obecnie łucznictwo, oprócz jednej z dyscyplin olimpijskich, to zabawa dla dużych i małych chłopców (i paru kobiet). Można je uprawiać od spokojnego, wręcz automatycznego strzelania do tarczy po polowania na żywe zwierzęta. Jednak nie wszyscy wiedzą, że prosty, drewniany łuk to nie jedyna dostępna opcją, na którą można wydać ostatnie pieniądze przed (i po) wypłacie :)
Łuki możemy na chwilę obecną podzielić na trzy główne kategorie:
- łuki drewniane, tradycyjne
- łuki 'recurve’ / klasyczne / sportowe / olimpijkie
- łuki bloczkowe
Łuk tradycyjny

Łuki drewniane (tradycyjne, longbow) to łuki jednoczęściowe, w całości wykonane z jednego kawałka drewna lub laminatu wielu warstw drewna bez żadnych specjalistycznych akcesoriów jak podstawka pod strzałę czy celownik. W dzisiejszych czasach najczęściej wykonuje się je z wielu warstw drewna w celu uzyskania najlepszego efektu i – nie oszukujmy się – wyglądu. Jeśli chodzi o wyniki strzeleckie to jest to najtrudniejsza kategoria do opanowania, gdyż powtarzalność zależy tylko i wyłącznie od nas, a brak przyrządów celowniczych nie ułatwia sprawy.
Mimo teoretycznie najprostszej budowy cena niekoniecznie jest niska. Owszem, jest to najtańsza kategoria łuków (przygodę można zacząć już za 400-500 zł), ale najlepsze modele mogą kosztować kilka tysięcy złotych, a okres oczekiwania to nawet 2 lata.
Łuk klasyczny / olimpijski / recurve

Łuki typu recurve to pierwszy etap ewolucji w historii łucznictwa. Ich nazwa wzięła się od kształtu, który już na pierwszy rzut oka drastycznie różni się od łuków tradycyjnych. Majdan łuku (środkowa część, za którą trzymamy łuk) jest wygięty do wewnątrz, w stronę łucznika. Czubki ramion natomiast są wygięte w przeciwną stronę, od łucznika. Dzięki temu zyskuje się większą energię i szybkość strzały na krótszym łuku niż łuk tradycyjny.
Łuki klasyczne mogą by wykonane z drewna czy aluminium, ramiona natomiast mogą być również z włókna szklanego, jak i karbonu.
Do tych łuków można już dołożyć osprzęt w postaci: podstawki pod strzałę, celownika, stabilizatorów czy tłumików drgań. Można je również rozłożyć na części (osobno ramiona, majdan, akcesoria), dzięki czemu zajmują mniej miejsca i łatwiej jest je transportować.
Na chwilę obecną są to jedyne łuki używane na Olimpiadzie.
Łuk bloczkowy

Łuki bloczkowe to ostatni etap ewolucji tego sportu. Wymyślone w latach sześćdziesiątych zmieniły sposób strzelania o 180 stopni. Ich budowa jest zdecydowanie najbardziej skomplikowana, materiały użyte do ich budowy to głównie stal, aluminium, laminaty i karbon. Główna różnica to sposób strzelania z tego rodzaju łuków – skomplikowany system kabli, camów i cięciwy zmienia sposób naciągania i powoduje, że po naciągnięciu łuk zmniejsza właściwą siłę o 60-85%. Dzięki temu łucznik może więcej czasu poświęcić na ustawienie się i prawidłowe celowanie. Są to jednocześnie najszybsze i najsilniejsze łuki, jednak z racji obsługi (i kosztów) są odradzane początkującym strzelcom, szczególnie tym młodszym użytkownikom. Jednocześnie jest to łuk, z którego nie strzela się bez niezbędnego osprzętu.
Jedną z podstawowych różnic pomiędzy tymi łukami to fakt, że łuk tradycyjne są ready-to-shoot – wyjmujemy go z pudełka, zakładamy cięciwę i już można strzelać. W wypadku łuków klasycznych i bloczkowych należy poświęcić trochę czasu na montaż osprzętu i ich wstępną konfigurację, którą dopracowuje się w czasie w ramach postępu i rozwijania umiejętności.
W następnym wpisie postaram się opisać jak zbudowany jest łuk bloczkowy na przykładzie modeli z naszego klubu, PSE Phenom (mój prywatny wybór), PSE Supra EXT czy PSE Xpression.