Dzik jest dziki – Recenzja Bear Wild

tekst w kategorii: Sprzęt

Łuk bloczkowy Bear Wild, który pojawił się na rynku w roku 2016 jest odpowiedzią Beara na dominującego w swojej klasie cenowej Stingera X od PSE. Jak na tle konkurencji wypada konstrukcja od koncernu Freda Beara?

Specyfikacja i pierwszy rzut oka na łuk

Specyfikacja techniczna:
Wysokość cięciwy: 7 1/4″
Długość od Osi do Osi (ATA): 32 1/4
Siła naciągu: 40-50#, 50-60#, 60-70#
Prędkość IBO: 310fps
Waga: 1.8kg (4lbs)
Let-Off: 80%

Szybki wgląd w specyfikację pozwala nam wyłapać dwie cechy Wilda. Jedną na plus, drugą nieco na minus dla tej konstrukcji. Długość naciągu w Wildzie wynosi od 24″ do aż 31″ co jest rzadko spotykane w tej półce cenowej. Dla porównania Stinger X 'kończy się’ na 30″. Jest to duży plus dla osób o nieco dłuższym naciągu, dla których Stinger był niewystarczający. Wadą dla niektórych zastosowań za to może być prędkość IBO łuku, która wynosi 'tylko’ 310fps (103m/s). Pozostałe wartości oscylują w granicach tego, czego spodziewać się można po nowoczesnym łuku bloczkowym. W każdym razie – pierwsze wrażenie pozytywne.


Wygląd i budowa

Wild sprawia przyjemne dla oka wrażenie. Majdan jest wykonany w całości z aluminium w technologii CNC. Łuk może i nie wygląda tak agresywnie jak jego 'starsi bracia’, ale zachowuje ogólny styl innych konstrukcji łuków Beara, choć w przeciwieństwie do np.. Beara Anarchy, Wild jest wyposażony w tradycyjny pojedynczy odbojnik cięciwy w dolnej części majdanu. Uchwyt w łuku został zintegrowany z majdanem, a po obu jego stronach znajdują się okleiny, na których widnieje logo producenta.  Uchwyt należy do tych cieńszych niż masywnych, jednak wciąż wygodnie leży w ręce. Osoby, które spodziewały się czegoś większego będą musiały się przyzwyczaić, ale po kilku seriach łuk powinien się wygodnie usadowić w dłoni.

Tak jak w innych łukach Beara mamy do czynienia z ramionami dzielonymi. Łuk jest dość cichy, jednak oczywiście można go wyciszyć jeszcze bardziej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Fabrycznie łuk nie jest wyposażony w żadne tłumiki na ramionach.


Camy i kultura pracy

Wild jest łukiem typu 'Single Cam’ oraz wyposażony w camy oznaczone jako S7, które nadają strzałom szybkość (IBO) do 310fps, łuk oferuje wysokość cięciwy rzędu 7 1/4″ oraz 80% let-off. Wraz z długością od osi do osi wynoszącą 32 1/4″ całość tworzy bardzo stabilną jedność, a naciąganie i strzelanie z tego łuku należy do przyjemności. Rotujący moduł w tym łuku pozwala na łatwe dopasowanie długości naciągu z przedziału od 24″ do 31″ do łucznika.


Cena

I tutaj przechodzi do najważniejszej części – ceny. W momencie pisania tego tekstu cena Stingera X wynosiła około 1300 zł. Bear Wild natomiast kosztuje 999 zł – jak widać oszczędność jest całkiem duża, różnica w cenie pozwoli na zakup chociażby kompletu strzał na początek.


Bear Wild jest solidnym zawodnikiem na całej linii. Jak widać, oprócz Stingera istnieją inne modele, które warto rozważyć podczas wyboru pierwszego łuku bloczkowego do nauki strzelania.

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Strzały Carbon One
Strzały Carbon One
449 zł 469 zł
Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Bear Archery Mathews Elite Archery Specialty Archery Fivics Axcel Avalon
Do góry
Zamknij