Postawa i ułożenie stóp podczas strzelania z łuku bloczkowego

tekst w kategorii: Podstawy

Dzisiejszy tekst jest pierwszym z cyklu porad związanych z techniką strzelania. Na sam początek opiszę kwestie związane z postawą i ułożeniem stóp – element często pomijany, a jak ważny w naszych treningach.

Wielu łuczników nie docenia tak podstawowego elementu jakim jest postawa. Wiele osób, szczególnie początkujących, naciągając łuk odchyla się bardzo mocno do tyłu, jakby siła strzału miała wystrzelić je, a nie strzałę :) Wszyscy chcą od razu złapać łuk do ręki, założyć strzałę na cięciwę i strzelać, najlepiej w samej 10-tki na 500 metrów.

A prawda jest taka, że to, jak się stoi, jest bardzo ważne, szczególnie w trakcie zawodów terenowych, jak field czy 3d. Nierówny teren, strzelanie w górę lub w dół całkowicie zmienia sposób stania w trakcie celowania, a to wpływa zarówno na stabilność jak i na celność.

Oczywiście podstawowa kwestia związana z postawą to wyprostowana sylwetka. Nie powinno się pochylać ani do przodu ani odchylać do tyłu, gdyż takie zachowania zmieniają ułożenie głowy, a to może wpłynąć na sposób kotwiczenia i oczywiście – na celność.

Jednak bardzo ważnym elementem w postawie jest ułożenie stóp i na tym się dzisiaj skupimy. W łucznictwie bloczkowym możemy wyróżnić trzy rodzaje pozycji stóp – pozycja neutralna, pozycja otwarta i pozycja zamknięta. Różnice nie są duże, każda z nich jest prawidłowo, jednak nie każdemu łucznikowi służy każda z tych pozycji. Jest to sprawa indywidualna, zależna od zawodnika i jego techniki, jednak każda ma swoje plusy i minusy.


Postawa neutralna

W przypadku pozycji neutralnej stopy należy ustawić równolegle do siebie, rozstawione na szerokość barków i w miarę równo po obydwu stronach linii strzelania.
Natomiast cały układ powinien być prostopadły w stosunku do celu. Jest to bardzo dobra postawa na początek strzelania, gdyż można ją łatwo zmienić w pozycję otwartą lub zamkniętą i można porównać efekty.

Plusem jest wysoka powtarzalność i łatwość nauki, natomiast minusami są: słaba stabilizacja w kierunku przód-tył, wysoka podatność na utratę równowagi w trakcie bocznych powiewów wiatru, ryzyko uderzenia cięciwą dla osób z rozbudowaną klatką piersiową (głównie problem kobiet).

Ilustracja autorstwa: Jessica Emmet
Ilustracja autorstwa: Jessica Emmet

Postawa otwarta

Stajemy w pozycji neutralnej, po czym stopę, która jest dalej od celu (prawą, jeśli stoisz do celu lewym bokiem i odwrotnie, lewą, jeśli stoisz prawym bokiem) wysuwamy do przodu o 5-10 cm do przodu. Spowoduje to lekki skręt bioder w stronę tarczy.

Najważniejszymi zaletami tej postawy to wysoka stabilność w trakcie celowania oraz zmniejszenie tendencji do odchylania się do tyłu.
Natomiast minusami tej pozycji jest zwiększona możliwość do obracania tułowia w kierunku celu oraz ryzyko używania siły ramion zamiast mięśni pleców w trakcie naciągania łuku.

Ilustracja autorstwa: Jessica Emmet
Ilustracja autorstwa: Jessica Emmet

Postawa zamknięta

W tym przypadku po przyjęciu pozycji neutralnej, dalszą nogę odsuwamy do tyłu zamiast do przodu. Spowoduje to lekkie przekręcenie bioder w kierunku przeciwnym to celu/tarczy.

Ta postawa jednak jest o tyle trudna, iż powoduje dużo częstszy kontakt cięciwy z przedramieniem, co przy siły naciągu 50-60 funtów nie należy do najprzyjemniejszych doznań.
Jednak jest to stabilna postawa, a dodatkowo ułatwia ułożenie ramienia w linii z tarczą.


Jest jeszcze jeden rodzaj postawy, jednak jest on używa najczęściej przez doświadczonych łuczników. Mowa o postawie otwartej-skośnej, w której po przyjęciu postawy otwartej przekręca się stopy w kierunku celu o 20-30 stopni jednocześnie przekręcając całe ciało.
W przypadku tej pozycji cięciwa pracuje najlepiej, nie ma ryzyka kontaktu z przedramieniem, a ciało jest w bardzo dobrej równowadze, jednak opanowanie nie należy do najłatwiejszych.


Jeśli dopiero się uczysz i nie wiesz, która postawa jest dla ciebie mam kilka drobnych rad, które mogą Ci to ułatwić.

  1. Jeśli jest to możliwe, strzelaj na płaskiej nawierzchni – stój na chodniku, dobrze ubitej ziemi czy dużej płycie. Na zawodach tarczowych stanowiska to najczęściej chodnik, a na zawodach w terenie możesz stać po kostki w błocie :)
  2. Zorganizuj sobie dobre buty – szeroka, płaska podeszwa ułatwi utrzymanie równowagi w trakcie pojedynków tarczowych, natomiast w teren weź wygodne buty z dobrym protektorem. Ja osobiście strzelam w butach firmy Salomon, jak robi to wielu zawodników. Lekkie, przewiewne, z miękką podeszwą, która świetnie trzyma się terenu.
  3. Wyrysuj sobie linię strzelania, czyli równoległą linię do celu na którą będziesz stał w trakcie strzelania treningowej jak i w trakcie zawodów
  4. Kiedy już wybierzesz sobie postawę narysuj np. kredą miejsce w którym stał i linie do których będziesz wyrównywał stopy za każdym razem. Na początku łatwo jest przesunąć stopy o kilka centymetrów, a to może dekoncentrować. Potem przyjdzie przyzwyczajenie i pamięć mięśniowa :)
  5. Stój tak, by wyciągnięta ręka z łukiem była idealnie prostopadle do celu. Jeśli będziesz pod kątem, zmienisz odchylenie ciała i całego układu i całą postawę diabli wezmą.
  6. Zrelaksuj się i nie myśl o tym za dużo, masz jeszcze kilka elementów, które musisz przemyśleć i przećwiczyć, a sama pozycja wejdzie Ci w krew.

Nieważne, którą pozycję wybierzesz, ważne, żebyś stał wyprostowany z głową skierowaną w stronę celu. To wszystko!
Ważne równie, żebyś opanował ją tak dobrze, żeby była powtarzalna i dawała Ci najlepsze efekty i wyniki. Im bardziej powtarzalna będzie Twoja postawa, tym bardziej powtarzalne będą Twoje wyniki.
Łucznictwo jest dosyć indywidualnym sportem i wielu łuczników strzela po swojemu. Ale musisz opanować podstawy, żeby móc kombinować po swojemu.

Jeśli będziesz strzelał w same 10-tki trzymają łuk na jednym palcu i kotwicząc przy czole – Twoja sprawa :)

Źródło zdjęcia: World Archery

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Łuk bloczkowy Bear Wild
Łuk bloczkowy Bear Wild
999 zł 1299 zł
Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

PSE Elite Archery SF Archery Shibuya Kaya Trophy Taker Win&Win
Do góry
Zamknij