Budowa łuku bloczkowego – część 2 – podstawka

tekst w kategorii: Podstawy

Kolejna część poradnika z budowy łuku bloczkowego. Tym razem przyjrzymy się bardzo ważnemu, lecz czasami trochę pomijanemu elementowi jakim jest podstawka pod strzałę.


Co to jest podstawka?

W łukach tradycyjnych strzała w trakcie naciągania łuku i oddawania strzału jest opierana na dłoni trzymającej łuk. W późniejszych czasach stworzono majdany z oknem, czyli rodzajem wcięcia w majdanie, gdzie opierano strzałę. Dzięki temu była ona w jednej linii z cięciwą i nie 'odbijało jej’ w trakcie samego strzału.

Każdy łuk bloczkowy ma tak wygięty majdan, żeby strzała zawsze była w jednej linii z cięciwą. Jednak nie opieramy strzały na metalowej części majdanu, do tego służy właśnie podstawka.
Ma również za zadania ograniczenie punktów styku strzały z łukiem, żeby nie wpływać negatywnie na jej trajektorię.

Podstawki możemy podzielić na dwa rodzaj – podstawki myśliwskie i podstawki sportowe.

Podstawki myśliwskie / podstawki opadające

Podstawki myśliwskie zostały oczywiście stworzone z myślą o polowaniach, czyli przedzieraniu się przez krzaki wśród odgłosów natury. Je również można podzielić na dwa rodzaje.

Pierwszy z nich to podstawki z wkładką z włosiem, które tworzy okrąg z dziurą w środku w której opieramy strzałę. Dzięki temu całość jest cicha i praktycznie nie ma możliwości, żeby strzała spadła w trakcie naciągania i oddawania strzału, jak również w trakcie przemieszczenia się z łukiem w terenie.
Wadą tego rozwiązania to fakt, że taka podstawka zmniejsza prędkość strzały oraz bardziej zużywa lotki strzały.
Jest to dobre i niedrogie rozwiązanie dla początkujących, jednak w dłuższej perspektywie – odradzam.

TROPHY RIDGE WHISKER BISCUIT

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są podstawki opadające. W takiej podstawce element podtrzymujący strzałę może mieć kształt widełek z dwóch kawałków metalu lub jednego połączonego, na kształt litery Y.
Jej sposób działania jest prosty – widełki cały czas leżą, a po naciągnięciu cięciwy sznurek przywiązany do cięciwy lub ramion naciąga mechanizm i widełki podnoszą się do pionu. Pod oddaniu strzału widełki ponownie opadają nie wpływając na lot strzały.

QAD ULTRA-REST LD – przykład podstawki opadającej

W tej kategorii polecanymi modelami są: Nap Apache (w cenie około 250 zł), jej siostrzana wersja z micro-regulacją (około 350 zł), QAD Ultra Rest, wyższy model QAD Ultra Rest HD (około 500 zł) oraz najdroższa i najlepsza na rynku VERSA Micro Hamskea, która może służyć zarówno jako wersja sportowa jak i myśliwska.


Podstawki sportowe / podstawki typu blacha

Strzelanie do tarczy nie wymaga od łucznika biegania po terenie i gonienie jej (co prawda łucznictwo polowe lub 3d wymaga biegania po lasach, ale cele przynajmniej nie uciekają) dlatego też stosuje się tutaj podstawki typu blacha. Są to podstawki w które rolę widełek do podtrzymania strzały pełni cienka blacha wycięta na kształt litery Y.
W trakcie naciągania i strzelania blaszka ta nie zmienia swojego położenia, jej umiejscowienie jest stałe.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości blachy do ciężaru używanych strzał. Za cienka blacha może pęknąć na zawodach, za gruba nie będzie dobrze współpracować z lżejszymi strzałami. Warto również mieć jedną sztukę w zastępstwie – niektórzy strzelają z jednej blaszki dwa lata, inni wymieniają blachę co 3 miesiące.

TROPHY TAKER SPRING STEEL 2 MICRO – bardzo popularna i udana podstawka sportowa

Jeśli nie żonglujesz strzałami jak nastolatka ciuchami, raz ustawiona podstawka będzie skonfigurowana na cały sezon. Warto jednak zainwestować w model z mikro-regulacją, zwłaszcza, że podstawka to wydatek raz na kilka lat.

Ja osobiście używam podstawki Trophy Taker Spring Steel 2 Micro i jest to bardzo popularny model podstawki w naszym gronie w całkiem niezłej cenie (około 300 zł).
Trochę droższymi modelami są Spot Hogg Infity, Spot Hog Edge czy AAE Pro Blade Plus.


Podstawka to jedyny element w łuku bloczkowym, który nie wpływa na kategorię strzelania podczas zawodów 3D. Celownik, długość stabilizatorów, sam łuk – wszystko to może wrzucić Cię do kategorii HU(hunter unlimited) lub CU (compound unlimited), jednak w każdej z nich możesz używać takiej podstawki, jaka Ci się marzy :)

Moim zdaniem nie ma sensu kupować podstawki za 800 zł, szczególnie typu blacha, gdyż jest to element praktycznie bezawaryjny i prosty w konstrukcji. Warto zaopatrzyć się w zapasowe blachy, szczególnie na sezon zimowy, gdzie aluminiowe strzały są ciężkie.

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Fuse Trophy Taker SF Archery Carter Doinker Kaya Easton
Do góry
Zamknij