Łuk bloczkowy vs łuk bloczkowy

tekst w kategorii: Podstawy

Jeśli wybrałeś łuk bloczkowy jako ten, z którego będziesz strzelał w najbliższym (i dalszym) czasie, wybór nie ogranicza się tylko do firmy i modelu. Musisz zdecydować czy chcesz model myśliwski czy tarczowy. Z każdego z nich można strzelać, każdy z nich trafi do celu, każdy z nich daje mnóstwo frajdy. Jednak są między nimi na tyle różnice, że mają swoje zalety, ale i wady.

Zaznaczmy na początku, że nie ma jednego uniwersalnego łuku, który nada się zarówno do polowań jak i strzelania samych 10-tek na tarczy. Oczywiście łuk sam nie strzela, podobnie jak aparat sam nie robi zdjęć, jednak nie bez powodu mają swoje docelowe przeznaczenie.

Druga bardzo ważna rzecz. W tekście o kosztach pisałem, że to nie jest tani sport. Jednak wiele osób myśli, że na spróbowanie kupi niedrogi sprzęt i kupuje łuk w sklepie typu Militaria.pl czy Bron.pl wybierając popularny łuk Cobra / Crosman / Vulture. To nie są łuki bloczkowe! Chodzi głównie o bezpieczeństwo i powtarzalność – trafienie na 50m (domyślny dystans do strzelania na tarczę dla łuku bloczkowego) kompletem strzał gdziekolwiek w tarczę to już wyczyn. Jeśli chcesz strzelać na poważnie trzeba zainwestować w dobry i bezpieczny sprzęt, który przy prawidłowej obsłudze posłuży latami.

Łuk bloczkowy myśliwski – w pogoni za białym królikiem

Łuki bloczkowe - myśliwskie

Jeśli mieszkasz w kraju w którym polowania nie są zakazane (jak chociażby w Polsce) i chcesz strzelać do zwierząt (co nie jest dla każdego) najprawdopodobniej wybierzesz łuk myśliwski.

Podstawowe zalety to waga i rozmiar. Są to w miarę lekkie, ciche, szybkie i mocne modele. Ich głównym celem jest jak najszybsze posłanie strzały w stronę zwierzęcia/tarczy, cicho i skutecznie. Z racji ciężkiego terenu są krótkie (ATA do 30-32 cali) i względnie lekkie, żeby nie trzeba było nosić kupy żelastwa przez cały dzień przez gęsty las.

Szybkość wypuszczanej strzały może osiągać 330-350 FPS (stóp na sekundę), dzięki czemu nawet Struś Pędziwiatr nie zdąży uciec.

Nawet dokładając osprzęt jak podstawka, celownik czy stabilizator/tłumik drgań ich rozmiar w dalszym ciągu jest kompaktowy.

Ich podstawowa wada to stabilność – zdecydowanie ciężej jest z nich strzelić dwa razy tak samo. Przy czym pomyłka o 2cm na sylwetce dzika to dalej trafienie w cel, natomiast na tarczy to może być punkt lub dwa mniej.

Dla łuków myśliwskich na zawodach 3D często jest osobna kategoria oznaczona HU (hunter unlimited).

Łuk bloczkowy tarczowy – długie i ciężkie. Mega dokładne.

Łuki bloczkowe - tarczowe

Jeśli strzelanie do miłych, futrzastych zwierzątek nie jest dla Ciebie i wolisz statyczne, spokojne strzelanie do tarczy, wybierzesz łuk tarczowy.

Podstawowe cechy łuku tarczowego to:

  • długie ATA – 36″ do 42″
  • duże brace height – 6-7″

Z racji długości łuku (nawet do 14″ – około 35 cm więcej niż w łuku myśliwskim) są one zdecydowanie cięższe, jednak przekłada się to na większą stabilność podczas strzelania. W strzelaniu do tarczy ma to szczególne znaczenie, gdyż pomyłka o kilka milimetrów (czy jakby to powiedzieli Amerykanie, o 5/16 cala) to punkt mniej, który może zaważyć na zdobyciu medalu.

Tutaj nikt nie patrzy na to, żeby te łuki były ciche – jednak nie tłuką się tak jak stare, dobre tramwaje na katowickim rynku.
Podobnie jest z prędkością – strzała nie musi gonić stojącej tarczy, prędkości osiągają 270-300-330 FPSów (są oczywiście szybsze modele jak np. Hoyt CARBON DEFIANT TURBO).
Najważniejsze w tych łukach to stabilność, powtarzalność i dokładność strzału. Precyzja, precyzja i jeszcze raz precyzja strzału.

Dodatkowy osprzęt jak mikrometryczne celowniki czy długie stabilizatory z karbonu tworzą z nich sprzęt iście snajperski :)


Oczywiście każdy podejmie własną decyzję, zależną od swojego portfela i możliwości. Jeśli jednak nie planujesz brać udziału tylko w zawodach 3d (do czego namawiam, bo to świetna zabawa) to moim zdaniem lepiej jest kupić model tarczowy. Nie musi to być od razu 40-calowy Hoyt, ale model z 36-calowym ATA będzie lepszym i bardziej uniwersalnym wyborem niż 29-calowy potwór na dziki. Jeśli jednak mieszkasz obecnie zagranicą, gdzie polowania są dozwolone, a Ciebie to kręci – wybierz jak najszybszy model z kategorii hunter.

Na chwilę obecną wiesz już ile mniej więcej będzie kosztował sprzęt. Powinieneś również podjąć już decyzję z jakiej kategorii kupisz sprzęt. Teraz pozostaje tylko go zamówić.
Dlatego polecam tekst o tym, gdzie kupić łuk i osprzęt oraz jacy producenci przodują na światowych rynkach.

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Bear Archery Hoyt Shibuya Mathews Specialty Archery Trophy Taker Win&Win
Do góry
Zamknij