Łucznictwo tarczowe, terenowe, a może polowania?

tekst w kategorii: Podstawy

Zakładam, że masz łuk od dłuższego czasu i intensywnie ćwiczysz i poprawiasz swoje umiejętności każdego dnia. Oddajesz setki strzałów na każdym treningu, potrafisz wszystkie strzały umieścić w… no właśnie, w tarczy. Ale jakiej?

Oczywiście, na treningu możesz strzelać do wyrwanych karteczek czy balonów z wodą, ale każdy z nas jest bohaterem w swoim domu do momentu, kiedy nie pojedzie na zawody. Zawody to jedyna sensowna forma sprawdzenia swojej formy i możliwości, bo przychodzi presja, nerwy. Nawet jeśli strzelasz dla zabawy i nie musisz być zawsze na podium to zawody to naprawdę niezła zabawa, jednak nawet wtedy będziesz się na siebie złościł za kiepski strzał. Nie mówiąc o chwili, kiedy będziesz strzelał w zawodnikiem, który strzela dłużej niż Ty żyjesz (mówię z własnego doświadczenia).

Ale do rzeczy. Strzelając z łuku bloczkowego masz trzy rodzaje zawodów do wyboru.


Zawody tarczowe

Podstawową formą sprawdzenia swoich umiejętności to zawody tarczowe. Tutaj istnieje wewnętrzny podział na zawody halowe (indoor) i te na świeżym powietrzu (outdoor).

Zawody halowe odbywają się oczywiście w okresie zimowym. Wtedy strzela się na dystansie 18 metrów do tarczy 3×20 czyli 3 tarcz o średnicy 20 cm każda (wydrukowane na jednym kawałku papieru). Tarcza jest punktowana od 10 do 5 punktów, co daje maksymalnie 300 punktów do zdobycia (10 serii po 3 strzały, po jednej strzale do każdej tarczy). Strefa za 10 punktów ma 2 cm średnicy. 270 to niezbędne minimum – średnio 9 punktów na strzał.

Tak zazwyczaj wyglądają kwalifikacje, po przejściu do kolejnej rundy strzela się bezpośredni pojedynek – dwóch zawodników strzela 5 serii po 3 strzały. Osoba z większa ilością punktów przechodzi dalej, przegrany pochlipuje w kącie :)

Vegas-1
Źródło: World Archery
BANGKOK-1
Źródło: World Archery

Zawody na świeżym powietrzu odbywają się kiedy jest ciepło, jednak nie jest to regułą. Miałem okazję strzelać w temperaturze niecałych 10 stopni Celcjusza, to akurat średnia zabawa.

Na takich zawodach strzela się na dystansie 50 metrów, 6 serii po 6 strzał, co daje 360 punktów do zdobycia. Wtedy strzela się 2 serie po 36 strzał. co daje 720 punktów.

Pełna tarcza ma rozmiar 80×80 cm i jest liczona od 1 do 10 punktów, jednak najczęściej używa się okrojonej wersji o wymiarach 60×60 cm ze strefami od 5 do 10 punktów. Strefa za 10 punktów jest dodatkowo podzielona na X i 10-tkę. W razie remisu między zawodnikami sprawdza się, który trafił więcej 10-tek, gdyby to nie pomogło – liczbę X-ów.

Po zsumowaniu wyników i przejściu do kolejnej rundy strzela się pojedynki. Jednak w przeciwieństwie do pojedynków halowych, tutaj strzela się po 3 strzały jako jeden set, maksymalnie 30 punktów do zdobycia. Zawodnik z większą liczbą punktów zdobywa 2 punkty za set, w przypadku remisu – 1 punkt. Strzela się do 6 punktów, czyli w najlepszej opcji po wygraniu 3 setów.

Gdyby obydwaj zawodnicy mieliby po 5 punktów, wtedy strzela się baraż – po jednej strzale do tarczy. W takim przypadku sprawdza się która strzała jest bliżej środka tarczy.

ANTALYA2016-1
Źródło: World Archery
ANTALYA2016-2
Źródło: World Archery

Archery field czyli łucznictwo polowe

Pierwsza odmiana łucznictwa w terenie. To trochę bardziej rozwinięta forma tarczowa – w dalszym ciągu strzela się do tarcz, jednak są one rozmieszczone w terenie oraz mają różną wielkość w trakcie jednych zawodów. Strzela się do 24 celów, po 3 strzały do każdego celu. Do tego wszystkiego rozgrywane są dwie rundy – odległości nieoznaczone i odległości oznaczone, a to oznacza, że pierwszego dnia trzeba jeszcze odgadnąć odległość do celu. Pomaga w tym wielkość tarcz – są tarcze o rozmiarach 3×20 cm, 40 cm, 60 cm i 80 cm. Każda z nich może być umieszczona w danym przedziale odległościowym.

I tak: tarcze 3×20 cm są umieszczone na dystansie od 10 do 15 metrów; tarcza 40 cm na dystansie 15 do 25 metrów; tarcza 60 cm na dystansie 20 do 35 metrów; tarcza 80 cm na odległości 30 do 55 metrów. Pierwszego dnia, na odległościach nieoznaczonych, maksymalny dystans to 55 metrów.
Drugiego dnia, na dystansach oznaczonych tarcze nie ulegają zmianie, jednak odległości – tak. Co prawda są podane, ale zmienia się zakres dla każdej tarczy tak, żeby było trochę trudniej.
I tak: tarcze 3×20 cm – 10-20 metrów; 40 cm – 20-30 metrów; 60 cm – 35-45 metrów; 80 cm – 50-60 metrów.

Strzela się w grupach po 4 zawodników. Zawodnicy podchodzą dwójkami swojego palika (kolorowe paliki wbite w ziemię określają gdzie należy stanąć przy strzale, a dany kolor określa kategorię łucznika) i strzelają do tarczy. Tarcze 20 cm wiszą po 4 sztuki na macie, podobnie jak tarcze 40 cm. Natomiast tarcze 60 cm i 80 cm wiszą po jednej na tarczy, a żeby utrudnić ocenę jej wielkości organizatorzy lubią majstrować  przy wielkości mat. Biorąc pod uwagę, że często gęsto strzela się do tarcz na różnych wysokościach – mocno w dół, mocno w górę, przez wąwóz, rzekę, itd.

Tegoroczna I runda Pucharu Polski w Bytomiu była moją pierwszą przygodą z łucznictwem polowym i była to najtrudniejsza ścieżka, jaką do tej pory zrobiono w Polsce. Trasa była niesamowita, ale bardzo wymagająca i miejscami niebezpieczna. Jednak zabawa była przednia :)

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem to jeden dzień to około 4-5 godzin strzelania. Ten rodzaj zawodów to bardzo dobre połączenie techniki strzelania i umiejętności oceny odległości.


Zawody 3D czyli sztuczne polowania

Najtrudniejszą formą zawodów łuczniczych jest strzelanie 3d czyli strzelanie w terenie do specjalnych figur zwierząt. W zależności od organizatora figur może być 24 lub więcej (maraton w Olsztynie w 2015 roku to 40 figur). Każda figura ma 3 lub 4 strefy punktowe, jednak ilość punktów zależy od formuły zawodów.

Jeśli są to zawody zgodne z zasadami WA to strzela się dwie strzały do każdej figury, a punktacja jest liczona od 0 (za nietrafienie lub trafienie w złą strefę, np. w rogi czy podstawę) do 10 punktów (lub 11 jeśli tych stref są cztery).

Zasady IFAA mówią, że można strzelić maksymalnie 3 razy, do pierwszej trafionej strzały. Jeśli trafisz figurę za pierwszym razem to dostajesz od 16 do 20 punktów, jeśli drugą strzałą to od 10 do 14 punktów, a za trzecią strzałą od 4 do 8 punktów. Wszystko w zależności od trafionej strefy.

Teoretycznie wielkość figur również może sugerować odległość, jednak tutaj strzela się od 5 do 60 metrów. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie terenu, czas trwania zawodów oraz fakt, że wiele nietrafionych strzał nie wraca do właścicieli te zawody są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne :) Jednak jeśli podchodzi się do nich na luzie i ma się fajną drużynę to te kilka godzin mija pod znakiem świetnej zabawy, męskich dowcipów i nowych znajomości.

Poniżej krótki film z zeszłorocznych Mistrzostw Polski w Olsztynie.

Poniżej kilka zdjęć autorstwa Iwony Chentosz z Mistrzostw Polski w Rybniku, organizowanych przez klub Reflex.

archedy3d-2 archedy3d-3 archedy3d-1


Nie wszyscy lubią bezpośrednią rywalizację z innymi. Strzelają dla zabawy, dla samego siebie, żeby się trochę zrelaksować po szkole czy pracy.

Jednak zawody (nie tylko łucznicze) pokazują tak naprawdę kto ile potrafi, a wtedy największą rolę gra spokojna głowa – wielu powie, że to 50% sukcesu, inni, że nawet 90%.
Jeśli nie masz presji bycia na podium, to większość zawodów to naprawdę świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z fajnymi ludźmi na łonie przyrody.

Co prawda nie wszyscy organizatorzy potrafią sobie poradzić z profesjonalna organizacją zawodów, jednak na większości na której byłem przez ten rok czasu dali radę :)


Na ten moment powinieneś już znać różnice między łukami tarczowymi a myśliwskimi, wiesz ile kosztuje osprzęt i jakie firmy wybierzesz. Określ jeszcze tylko dominujące oko i możesz zacząć strzelać. Baw się dobrze, ale obserwuj blog, bo na pewno znajdziesz tu wiele przydatnych informacji, sztuczek i porad odnośnie sprzętu.

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Mathews Tru-Ball Flex Archery Specialty Archery Fivics Carter AAE Cavalier
Do góry
Zamknij