Poznałeś już podstawowe różnice pomiędzy łukami, wybrałeś czy będziesz strzelał z łuku myśliwskiego lub tarczowego, znasz już wstępne koszty całej zabawy. Teraz przyszła pora na konkretne i męskie decyzje – jakiego producenta wybrać. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy setką modeli od dwudziestu producentów. Poniżej jest lista najpopularniejszych producentów sprzętu oraz – co najważniejsze – adresy sklepów, w których możecie kupić sprzęt.
Firm, które na poważnie zajmują się produkcją sprzętu łuczniczego jest na rynku całkiem sporo, dlatego podjęcie decyzji może być trudne. Podejrzewam, że w większości przypadków cena odegra pierwszorzędną rolę w tym przedstawieniu, ale jak już wspominałem – starajcie się kupić tak dobry sprzęt, na jaki możecie sobie pozwolić. Kupowanie tanio i dobrze to kupowanie dwa razy – najpierw tanio, potem dobrze.
Ale do rzeczy. W Polsce sklepów stacjonarnych (i jednocześnie internetowych) zajmujących się sprzedażą profesjonalnego sprzętu łuczniczego jest zaledwie kilka. Dodatkowo, jeśli mieszkasz na Śląsku to jesteś prawdziwym szczęściarzem, gdyż trzy najlepsze i największe sklepy są w zlokalizowane w Jaworzu koło Bielska oraz w Żywcu.
Pierwszy z nich to nasz partner – Sklep Łuczniczy z Jaworza prowadzony przez Dawida Kowalskiego. Asortyment jest dosyć szeroki, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejny to Centrum Łucznicze, również z Jaworza. Następny sklep z południa Polski to Sklep Robin-Hooda z Żywca.
Wszystkie te sklepy mają zbliżoną ofertę i ceny, a jeśli czegoś nie mają to postarają się sprowadzić jak najszybciej z największej w Europie hurtowni – JVD z Holandii.
Warto pamiętać o dwóch rzeczach. Z racji ilości dodatków, akcesoriów czy kolorów nasze sklepy nie mają na stanie wszystkich dostępnych produktów w nieograniczonych ilościach. Dlatego warto upewnić się, że mają na stanie rzeczy, które są nam na potrzebne na wczoraj lub odpowiednio wcześniej przemyśleć zakupy. Ale wynika to także z dostępności produktów w JVD – takim przykładem jest podstawka Spigarelli, która rozchodzi się w każdej ilości praktycznie od ręki. To po pierwsze.
Jeśli chcecie jednak zasięgnąć opinii na żywo, warto wcześniej umówić się na wizytę. Nasi sprzedawcy mają ręce pełne roboty, a dobór łuku i odpowiednich akcesoriów może potrwać nawet 2-3 godziny. Szczególnie, kiedy trzeba go będzie wstępnie skonfigurować i przetestować na miejscu.
Skoro wiecie już gdzie kupić wymarzony sprzęt poniżej jest lista producentów z podziałem na najważniejsze kategorie.
Pierwsza lista w każdej kategorii to – moim zdaniem – najlepsi producenci w danej kategorii. Poniżej lista kolejnych producentów.
Łuki bloczkowe
- Hoyt – jeden z dwóch najpopularniejszych producentów łuków bloczkowych na świecie
- PSE – drugi z największych i najpopularniejszych producentów
- Mathews – według łuczników producent najlepszych łuków na świecie. Mniej popularne modele, np. w Pucharze Świata, ale rzadko kto sprzedaje je z racji niezadowolenia
- Bear
- Bowtech
- Elite
- Elite Archery
- Prime
Podstawki
- Beiter
- Hamskea – najlepsze podstawki na rynku, iście pancerne rozwiązania, bardzo uniwersalne
- Spot Hogg
- Trophy Taker
Celowniki i lipka
- Axcel – najlepsze celowniki na świecie, używane przez większość zawodników z Pucharu Świata; piekielnie drogie, ale warte każdej złotówki
- CBE – świetne lipka
- HHA Sports
- Shibuya – zaraz po Axcelu najlepsze celowniki tarczowy. Jeden model dla łuków bloczkowych, jeden do klasycznych, ale japońska precyzja robi swoje. Sam takiego używam i jestem bardzo zadowolony
- Spot Hogg – bardzo dobre celowniki myśliwskie.
- SURE-LOC – ostatni producent z kategorii najlepszych na rynku :)
- Apex Gear
- Cartel
- Trophy Ridge
- Trophy Taker
- TruGlo
- Viper
Stabilizatory, szybkozłączki, v-bary
- Bee Stinger – razem z firmą Doinker i FUSE to światowa czołówka w produkcji stabilizatorów
- Doinker
- FUSE – producent serii Blade – spłaszczonych modeli idealnych na boczne wiatry
- AAE
- Beiter
- Cartel – bardzo dobry wybór na początek, jeśli nie możesz kupić karbonowych rurek po kilkaset złotych
- Easton Sports, Inc. – czołowy producent strzał, ale w swojej ofercie mają również kilka stabilizatorów
- Fivics
- LimbSaver
- SF Archery
- Shibuya
- Shrewd
- Win & Win
Strzały – promienie i kompletne strzały
- Beman
- Carbon Express – najdroższe strzały na rynku, mniej popularne, ale piekielnie dokładnie wykonane
- Easton Sports, Inc. – producent najlepszych strzał na rynku – X10, ACC, ACE, ACG.
- Gold Tip
- Victory – bardzo dobry wybór pomiędzy tanimi modelami a najdroższymi Eastonami. Szczególnie model VAP V6 oraz V1 to doskonała relacja jakości do ceny.
Spusty
- Carter – razem z T.R.U. Ball największy producent spustów na świecie. Bardzo duży wybór dla każdego.
- Scott
- STAN
- T.R.U. Ball
- Jim Fletcher
- Spot Hogg
- Tru-Fire
- TruGlo
To chyba najważniejsze kategorie sprzętowe dla każdego łucznika. Oczywiście można też tutaj wymienić firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą akcesoriów, jak torby, stojaki, narzędzia, kleje, itp. Jednak torba nie strzela, podobnie jak stojak, natomiast kwestię narzędzi omówię w osobnym wpisie. Większość z nas, jeśli strzela, lubi też pogrzebać przy łuku, okleić na nowo strzały czy wyregulować spust. Dlatego też ten temat omówimy innym razem.