5 prostych kroków na sprawdzenie dominującego oka

tekst w kategorii: Podstawy, Porady

Wybierając łuk bloczkowy będziesz musiał wybrać, czy chcesz łuk prawo- czy leworęczny. Jednak to którą ręką posługujesz się na co dzień, nie jest aż tak ważne jak to, które oko jest dominujące. To od niego będzie zależeć którą ręką będziesz trzymać łuk, a którą naciągać. Rękę można wyćwiczyć do trzymania ciężkiego łuku, ale zmiana oka na drugą stronę jest czasochłonna :)

Jeśli nigdy nie strzelałeś z żadnej broni, może się zdarzyć, że nie jesteś pewien które oko masz dominujące. Zwłaszcza że możesz być leworęczny, a dominujące oko możesz mieć prawe (lub odwrotnie). Sprawdzenie tego nie boli i zajmie Ci całe 10 sekund, a wystarczy do tego poniższe 5 prostych kroków.

Jak sprawdzić które oko jest dominujące?

  1. Stań w miejscu w którym będziesz miał jakiś przedmiot 3-4 metry przed sobą (np. butelka na stole)
  2. Złóż swoje dłonie w trójkąt tak, żeby utworzyć otwór o średnicy 2-3 centymetrów
  3. Wyciągnij ręce przed siebie i 'wyceluj’ rękoma w przedmiot przed sobą
  4. Powoli przyciągaj dłonie do swojej twarzy w taki sposób, żeby cały czas widział dany przedmiot
  5. Twoje dłonie automatycznie 'przyciągną się’ do dominującego oka

Na wszelki wypadek możesz spróbować zrobić to kilka razy i celowo przesuwać dłonie do drugiego oka, ale wtedy przedmiot zniknie z Twojego pola widzenia.

Rzadko, ale jednak zdarza się, że możesz nie mieć dominujące oka. Jest to promil promila, ale mimo wszystko zdarza się.


Teraz już wiesz wszystko na temat tego w jaki sposób i jaki łuk wybrać. Pozostaje Ci tylko wybrać swój wymarzony model, dobrać osprzęt i możesz zacząć strzelać.
Jeśli jednak zamówisz sprzęt do domu to przydadzą Ci się informacje o tym, jak ustawić łuk – o tym w kolejnym wpisie (będzie dużo materiałów video :))

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Bohning Trophy Taker Bear Archery Mathews Easton Tru-Fire Fivics
Do góry
Zamknij