Niby nic – kawałek sznurka, dwie pętelki i już. Ale dobrze wiemy, że łucznictwie każdy detal ma znaczenie i nie inaczej jest z d-loopem – pętelką o którą zaczepiamy spust podczas strzelania z naszych precyzyjnych maszyn. Jednak nie wszyscy potrafią go zawiązać, a to naprawdę nic trudnego. Wystarczy odrobina cierpliwości i dobry materiał przewodni :)
Co będzie nam potrzebne?
Kawałek sznurka (najlepiej dedykowany na tego rodzaju pętelki), nóż/nożyczki, zapalniczka i szczypce – zwykłe szczypce z długimi lub dedykowane szczypce do zaciskania d-loopa.
Jeśli boisz się bawić zapalniczką przy cięciwie (co jest wyrazem rozsądku, bo chwila nieuwagi może kosztowa kilkaset złotych i przerwę w treningach), możesz sobie te sznurek przygotować odpowiednio przed wiązaniem. Ja tak robię – przycinam odpowiedniej długości linkę i opalam końcówki odpowiednio je profilując, nie muszę nerwowo manewrować przy sznurkach łuku.
A jeśli nie masz wprawy, zawsze możesz poćwiczyć na kawałku innego sznurka, paracord idealnie się do tego nadaje, a 2m sznurka za 5 zł wystarczy na sporo prób.
Jaki sznurek będzie odpowiedni?
W sklepach łuczniczych znajdziecie różnego rodzaju linki – grubsze, cieńsze, sztywniejsze lub miększe. Ja osobiście korzystam z linki od BCY – Spectra – to grubsza i bardzo wytrzymała linka w mocnym oplocie. Ostatni d-loop miałem prawie pół roku :)
Na rynku są również dostępne akcesoria dla leniwych – Truball Tru Nok, ale ja osobiście nie zakładałbym takich rzeczy. Dodatkowe obciążenie na cięciwie, a jakby coś wróciło w stronę twarzy to lepiej, żeby to była lekka linka niż kawałek metalu.
Dlaczego to jest takie ważne?
To proste – d-loop to jedyny kontakt jaki masz z łukiem oprócz trzymania go. Słabo zawiązany może się odwiązać (i strzelisz, ale sobie w zęby), zbyt ciasno zawiązany może ściskać nasadkę i wpływać na tor lotu strzały, zbyt długi będzie niewygodny, za krótki – zmieni pozycję i układ rąk. Jakiej długości powinien być Twój d-loop – to osiągniesz metodą prób i błędów. Na szczęście sznurek nie jest drogi i można się tym bawić i bawić. Ja osobiście miałem dosyć długą pętelkę, ale ostatnio zmieniłem na dwa razy krótszą i testuję takie rozwiązanie.
Jak zawiązać d-loopa?
Myślę, że nie ma się co rozpisywać, bo zdjęcia nie są tak precyzyjne, jak filmy video, których jest całkiem sporo. Jednak, żebyście nie musieli przeszukiwać Youtube’a – wybrałem kilka takich, które moim zdaniem fajnie prezentują jak to zrobić.
Jak to robi John Dudley z Nock On Archery:
Bardzo bliska prezentacja od Sole Adventure: