Jak zawiązać d-loopa

tekst w kategorii: Podstawy, Porady

Niby nic – kawałek sznurka, dwie pętelki i już. Ale dobrze wiemy, że łucznictwie każdy detal ma znaczenie i nie inaczej jest z d-loopem – pętelką o którą zaczepiamy spust podczas strzelania z naszych precyzyjnych maszyn. Jednak nie wszyscy potrafią go zawiązać, a to naprawdę nic trudnego. Wystarczy odrobina cierpliwości i dobry materiał przewodni :)

Co będzie nam potrzebne?

Kawałek sznurka (najlepiej dedykowany na tego rodzaju pętelki), nóż/nożyczki, zapalniczka i szczypce – zwykłe szczypce z długimi lub dedykowane szczypce do zaciskania d-loopa.


Jeśli boisz się bawić zapalniczką przy cięciwie (co jest wyrazem rozsądku, bo chwila nieuwagi może kosztowa kilkaset złotych i przerwę w treningach), możesz sobie te sznurek przygotować odpowiednio przed wiązaniem. Ja tak robię – przycinam odpowiedniej długości linkę i opalam końcówki odpowiednio je profilując, nie muszę nerwowo manewrować przy sznurkach łuku.
A jeśli nie masz wprawy, zawsze możesz poćwiczyć na kawałku innego sznurka, paracord idealnie się do tego nadaje, a 2m sznurka za 5 zł wystarczy na sporo prób.


Jaki sznurek będzie odpowiedni?

W sklepach łuczniczych znajdziecie różnego rodzaju linki – grubsze, cieńsze, sztywniejsze lub miększe. Ja osobiście korzystam z linki od BCY – Spectra – to grubsza i bardzo wytrzymała linka w mocnym oplocie. Ostatni d-loop miałem prawie pół roku :)

Na rynku są również dostępne akcesoria dla leniwych – Truball Tru Nok, ale ja osobiście nie zakładałbym takich rzeczy. Dodatkowe obciążenie na cięciwie, a jakby coś wróciło w stronę twarzy to lepiej, żeby to była lekka linka niż kawałek metalu.


Dlaczego to jest takie ważne?

To proste – d-loop to jedyny kontakt jaki masz z łukiem oprócz trzymania go. Słabo zawiązany może się odwiązać (i strzelisz, ale sobie w zęby), zbyt ciasno zawiązany może ściskać nasadkę i wpływać na tor lotu strzały, zbyt długi będzie niewygodny, za krótki – zmieni pozycję i układ rąk. Jakiej długości powinien być Twój d-loop – to osiągniesz metodą prób i błędów. Na szczęście sznurek nie jest drogi i można się tym bawić i bawić. Ja osobiście miałem dosyć długą pętelkę, ale ostatnio zmieniłem na dwa razy krótszą i testuję takie rozwiązanie.


Jak zawiązać d-loopa?

Myślę, że nie ma się co rozpisywać, bo zdjęcia nie są tak precyzyjne, jak filmy video, których jest całkiem sporo. Jednak, żebyście nie musieli przeszukiwać Youtube’a – wybrałem kilka takich, które moim zdaniem fajnie prezentują jak to zrobić.

Jak to robi John Dudley z Nock On Archery:

Bardzo bliska prezentacja od Sole Adventure:

Sklep Łuczniczy to firma założona z misją dzielenia się miłością do łucznictwa na całym świecie. Taki cel przyświecał otwarciu sklepu internetowego, gdy firma była wciąż tylko marzeniem, wkrótce ten koncept stał się mottem, przyświecającym im każdego dnia: stać się jednym z najlepszych łuczniczych sklepów internetowych w Polsce.

Myśl przewodnia każdego Twojego treningu:
Practice doesn't make perfect, perfect practice makes perfect.

Producenci sprzętu łuczniczego

Tru-Fire Saunders Easton Hoyt Bear Archery Spot-Hogg Samick Archery
Do góry
Zamknij